Fitness-hats: egszsgesen s szpen
A testmozgs az egyetlen tevkenysg, amely tbb energit ad, mint amennyit elfogyaszt. A testnek brmilyen mozgs jt tesz. J, ha lendletes lptekkel megtesznk egy hosszabb stt, de mg jobb, ha rendszeresen annyit mozgunk, hogy alaposan kimelegedjnk. Csak ekkor kvetkezik be az, amit fitness-hatsnak hvnak. Ha megterheljk testnket, nem gyengbb, hanem ersebb s ellenllbb lesz. Rgi tapasztalat, hogy a rossz kondci a kzrzetet is befolysolja. Ha viszont alaposan megdolgoztatjuk a testnket, elfradunk ugyan, de vidmak, jkedvek lesznk.
Mennyi id kell ahhoz, hogy fittek legynk?
Minden n vgyik arra, hogy j kzrzete s j alakja legyen. Ezrt azonban tenni kell valamit. A kifogs ltalban az, hogy nincs r idnk. Legalbbis azt hisszk. Kezdetben elegend napi t perc. A sportorvosok vigasztal megllaptst tettek: ha naponta t percen keresztl terheljk szervezetnket, egy id utn ltrejn az "edzsinger".. azaz a szvvers, a vrkerings, az anyagcsere s a lgzs sszhangba kerl egymssal. Ennyi idnk nhny felfrisst tornagyakorlatra mg a legkmlbb munkanapokon is van. A hosszabb ideig tart testmozgs htsa nagyobb. Sportorvosok szerint 45-60 perc testmozgs az idelis. Ennyi id alatt a szervezet terhelse olyan intenzv, hogy minden funkci optimlis mrtkben nvekszik. sszerbb alkalomrl alkalomra nvelni az edzsidt, minthogy els pillanattl kezdve teljesen kimertsk magunkat, mert esetleg elveszi kedvnket a tovbbi rendszeres edzstl.
Milyen gyakorlatokkal kezdjk az edzst?
Elg, ha csak annyit mozgunk, hogy a kimerls kszbt ne rjk el. Mindegy, hogy egyszer hosszabb stt tesznk-e, legkzelebb gimnasztikzunk, mskor pedig testptsseleddzk a testnket. Az a fontos, hogy rendszeresesn mozogjunk. A lnyeg, hogy edzsben maradjunk egsz letnk vgig. Ha vente egyszer, nyaralskor akarunk aktvan sportolni, kellemesebb vlik a szabadsgunk, de ezzel nem sokat tesznk az egszsgnkrt. arra viszont j alkalom, hogy kiprbljunk egy olyan sportot, amit szvesen megtanulnnk.
Melyik napszak a legalkalmasabb az edzsre?
Naponta ltalban ktszer vagyunk cscsformban. A teljestkpessg els cscsa ltalban dleltt van, a msodik cscs 160s 20 ra kztt. A teljestkpessg dlutni mlypontja utn ugyanis a testnek nagyobb szksge van a mozgsra.
Kzvetlenl tkezs utn ne kezdjnk el edzeni, mert a szervezetet lekti az emszts. A nagyobb vrmennyisg, amire az intenzvebb mozgsnl a szyvizmoknak szksge van, ilyenkor a gyomor- s blfalakba ramlik.
Ne akarjunk egyszerre tl sokat!
Ha eddig semmilyen testedzst nem folytattunk, kezdjk eleinte t perc gimnasztikval vagy flrnyi lendletes gyakorlssal. Kezdetben ezeket knnyebb vgigcsinlni, mint pldul a kocogst. Sok mindent magunk is kiprblhatunk - a tornt, a gyaloglst, a futst, az szst, a kerkprozst stb. Ha megtalltuk a neknk legmegfelebb edzsformt, vgezzk rendszeresen nhny hten t a gyakorlatokat. Az edzsek akkor okoznak igazn rmet, ha a mozgs mr nem esik neheznkre, a mozdulatok koordincija automatikuss vlik. Lesz sikerlmnynk, de nem a harmadik alkalommal, teht ne adjuk fel!
Figyeljk a szervezet jelzseire!
Ha bizonyos mozdulatok fjdalmat okoznak, ha fj a htunk vagy rzkenyek az izleteink, meleghullmot rznk, azonnal hagyjuk abba az edzst. Veszlyes ilyen tnetek mellett tovbb folytatni az edzst. Testnk azonnal jelzi, ha valami nem tetszik neki. Ha ksbb az edzsektl fggetlenl is rznk fjdalmat, menjnk orvoshoz!
Knnyebb az edzs, ha nem egyedl csinljuk!
Ha tbben edznk, klcsnsen sztnzzk egymst. Msokkal egytt jobban tudunk rlni az eredmnyeknek is, mint egyedl. Beszljk r gyerekeinket, csaldtagjainkat a kzs kocogsra, jgra vagy teniszre. Ha lehet kerljk a liftet, a mozglpcst. Menjnk gyalog bevsrolni. Ha lapos cipben vagyunk kicsit szaladhatunk is. Minden mozgs, aminek hatsra kicsit mlyebben llegznk, mr egy kis testedzsnek szmt.
Fitness-hats 2. Rsz Edzs eltt - edzs utn
A bemelegts nem ms, mint az izmok s az inak ellaztsa s felksztse az edzs sorn vrhat megterhelsre. Ezt olyan gyakorlatokkal rhetjk el, amelyek felmelegtik a testet, s gy tbb vr ramlik az izmokba. Minl nehezebbek az edzsgyakorlatok, annl hosszabb bemelegtzst tartsunk.
A knny gimnasztika esetben viszont a lassan s megerltets nlkl vgzett els gyakorlatok helyettesthetik a a bemelegtst. A legegyszerbb bemelegtgyakorlat: laza helyben futs, elszr lassan, majd egyre gyorsabban, egszen addig, amyg tmelegsznk. Ehhez nem kell tbb, mint kt perc.Ugyanakkor fontos az edzs utn lazyts. Ez biztostja a fokozatos tmenetet a test nyugodt llapotba: az erteljes mozgst soha ne hagyjuk hirtelen abba, mert elszdlhetnk, st fekete pontok jelenhetnek meg a szemnk eltt! A legegyszerbb lazyt gyakorlat nhny perces lass helyben jrs. Nhny korty svnyvz nemcsak jlesik edzs utn, hanem szksges is, mert ptolja a szervezet folyadkvesztesgt.
Nhny jtancs edzs eltt
- Melegtsnk be, jrkljunk, fussunk, tncoljunk a szobban kt percig, amg melegnk nem lesz.
- A gyakorlatokat lassan kezdjk el, s fokozatosan nveljnk a tempt.
- Tudatosan llegezznk: amikor megfesztjk az izmokat, fjjuk ki a levegt, lazytskor llegezzk be. gyeljnk arra, hogy a levegt soha ne zartsuk vissza.
- Lazytskpen a gyakorlatok kzben idnknt laza mozdulatokkal rzzuk ki a karunkat s a lbunkat.
- Ha kzben ellenrizni akarjuk a vrnyomsunkat, szmoljuk meg a pulzusunkat kzvbetlenl az edzsprogram utn.
- Ha a gyakorlatok vgn nem rtk el vagy ppen csak elrtk a a minimlis pulzuszmot, s mg elg ert rznk magunkban, vgezzk el jra a gyakorlatokat - valamivel gyorsabban, mint els alkalommal.
- Az edzs befejezsekor a tst ellaztsa rdekben jrjunk nhnyszor fel s al a szobban.
- A harmadik-negyedik alkalom utn rezni fogjuk az eredmnyt: az izmok feszesebb vlnak. Ha az edzst legalbb egy hnapon t rendszeresen vgezzk, mr testnkn is ltni lehet a vltozst. Ekkor azonban ne hagyjuk abba, felttlenl folytassuk, klnben az izmok jra elernyednek.
- Legalbb minden msodik nap edznk. Mg jobb volna, ha minden nap megtehetnnk.
- Edzs kzben, j ha ritmikus zent hallgatunk. Ezzel a tempt is nvelhetjk, ha mg dinamikusabban akarunk mozogni!
Fitness-hats 3. Rsz Edzsfajtk
A gyalogls
Ezt az edzsformt mindannyian csinljuk. Eddig valsznleg csak alkalmanknt stltunk, de egy kicsit nagyobb tempval s nagyobb kitartssal akr egszsges sport is lehet belle. Minden ms sportnl egyszerbben s kevesebb rfordtssal vgezhet. Nem kell hozz ms, csak az idjrsnak megfelel ltzk, s egy pr knyelmes cip, ami tartja a boknkat. A gyalogols ugyanolyan egszsges, mint a kocogs, csak kicsit tovbb tart. Ha mindennap beiktatunk egy ra gyaloglst, ugyangy javtjuk teljestkpessgnket. Gyalogls alatt nem kirakatnzst rtnk, hanem lendletes mozgst, ami kb. 5-6 kilomtert jelent rnknt. Kzben rezni fogjuk, hogy lgzsnk mlyebb s szablyosabb vlik. A gyalogls idelis fogykra a dita mell, mert nem klnsebben megerltet. Minden letkorban el lehet kezdeni a gyaloglst, akkor is, ha korbban nem sportoltunk. Gyaloglst javasolnak a mszhiny okozta csontritkukls gygykezelsre is. Ettl a betegsgtl elssorban az tven v feletti nk szenvednek. A gyalogls ajnlott mindenkinek, aki izleti panaszokkal kzd.
Az szs
A legtbb embernek jt tesz az szs. Knnynek rezzk magunkat, az szs utn pedig egszen frissek vagyunk. Az szs intenzven edzik az egsz testet. Ersti a szivet, a lgzst s a vrkeringst. Tehermentesti az izleteket, a gerincet s a vllat. J htfjs ellen is. Javtja az anyagcsert. A vzben a test veszt a hmrskletbl. A vesztesg kiegyenltsre a test felgyorstja az anyagcsert. Az szstl edzettek lesznk, s ellenllak a megfzsokkal szemben. Tlsly esetn a kerkprozs mellett az szs a legidelisabb sport. Nem kell a teljes testslyt cipelni, mgis minden izom dolgozik. A flsleges kilktl szssal szabadulhatunk meg a leggyorsabban, mert kt hats is rvnyesl:
A vz ellenllsnak lekzdse kzben ugyanannyi energit fogyasztunk el, mint brmely ms sporttal.
A felgyorsult anyagcsere tovbbi energit fogyaszt, amit a test a zsrtartalkokbl vesz el.
Ha az szson kvl nem vgznk ms testedzst, legalbb hromszor hetente, nem igazn trl meg a fradtsg.
Kitart szs
Legalbb tz percig sszunk egyfolytban, anlkl, hogy megkapaszkodnnk a medence szln vagy megllnnk. Kzben vltogathatjuk az szsfajtkat.. Hszpercnyi meglls nlkli szs akkor is elegend, ha utna tovbb akarunk s tudunk szni. Ez alatt az id alatt a vr megfelel ideig kering felprgetett sebessggel, most szksges s helyes a sznet beiktatsa. Lnyegtelen, hogy milyen gyorsan szunk. Fontos, hogy helyesen llegezznk: a mozgs ritmusban a szjon s az orron t llegezznk be s ki. Sose tartsuk vissza a levegt, mg a vz alatt se, hanem a vzben fjjuk ki.
Egyszer s hatsos a vz alatti torna
A vzben a gimnasztika-gyakorlatok hatst a felhajter mg tovbb fokozza. a vz ellenllsval szemben vgzett mozdulatokhoz tbb er kell. ppen ezrt ezrek a slyzs gyakorlatokhoz hasonlthatk. Ha rendszeresen tornzunk, prbljuk meg ugyanazokat a gyakorlatokat mellmagassgig r vzben is megcsinlni. A klnbsg csak az, hogy a vzben jval tbb erre van szksg.
Tancsok a biztonsgos s kellemes szshoz:
- Ne sszunk kzvetlenl tkezs utn.
- Zuhanyozzunk le szs eltt, hogy lehljnk.
- Ha a vz hidegebb 20 foknl, jobb ha csak rvid szsedzst tartunk.
- Dobhrtyasrls esetn felttlenl vdjk a flnket a vztl.
- Ha a vz ersen klros, vegynk fel szszemveget.
- Semmi nem indokolja, hogy menstruci ideje alatt ne sszunk, ellenkezleg az szstl cskkennnek a grcss fjdalmak.
Az llapotos nknek jt tesz az szs - klnsen az utols hnapokban, amikor ms mozgs mr neheznkre esik. A vz felhajtereje ellaztja a megterhelt htat s lbat. A vzben vgzett edzs megakadlyozza, hogy a br s az izmok elernyedjenek.
Lapos has
A feszes ht utn testszpt sorozatunkban a hasra koncentrlunk - ez mr valsznelg senkinek sem jdonsg a nyron. A kvetkez gyakorlatok azonban egy jabb eslyt adnak a lapos hasnak...
Kezdjk a fels hasizmokkal: Fekdjnk hanyatt, hzzuk fl trdeinket, amelyek csptvolsgban vannak egymstl, lbujjainkat pedig emeljk fl a talajrl. Kezeinket tegyk tarkra, vigyzva arra, hogy a knykk j sztfeszljenek. Az alshtat szortsuk a talajra, fesztsk meg a hasizmokat, majd a felstestnket enyhn emeljk meg. Rvid ideig tartsuk a testhelyzetet, majd fekdjnk vissza a talajra. Ismteljk 20-szor.
A harnt irny hasizommal is trdnnk kell, teht: A kiindulhelyzet ugyanaz, mint az elz gyakorlatnl. A karokat nyjtsuk oldalra mellmagassgban. Kilgzsnl fesztsk meg a hasizmokat, a jobb kart nyjtva vigyk balra, s kzben a vll is mozogjon vele. A fej s a gerinc egy vonalban van, a ht als szakasza pedig szigoran a talajon. Rvid ideig maradjunk gy, jobb karunkkal a balon (mindkett nyjtva), majd lassan, mly belgzs kzben grdljnk vissza. Vgezzk el 10-szer, majd vltsunk oldalt.
Vgl vegyk kezelsbe az als hasizmokat: Hanyattfekvs, karok oldals kzptartsban, a tenyerek a talaj fel fordtva, a nyjtott lbak pedig keresztbe tve flfel mutatnak. Kzben vgezznk egyenletes hasi lgzst. Kilgzskor nyomjuk a htat a talajhoz, fesztsk meg a hasizmokat, kzben a feneket nagyon apr mozdulatokkal toljuk flfel, s minden alkalommal tartsuk fnn egy rvid ideig. 20-szor ismteljk.
Tkletes testrszek
Felmrsek szerint a nk htulrl, a frfiak inkbb profilbl veszik elszr szemgyre a msik nem kpviselit. Ennek megfelelen a nk tbbsge"els rnzsre"elssorban egy feszes, kerek fenk alapjn minsti magban a partner felttelezhet szereti kpessgeit, mig az ersebb nem tagjainak szexulis fantzijt elssorban a forms ni mell, fenk vagy csp hozza mozgsba.
A testrszek felrtkeldse
Napjainkban a fitness-mnia, a "szp emberek" divatja tbb, eddig "rdektelen" testrszt is felrtkelt, mert egyre tbben gondoljk gy, hogy nemcsak a msik nem meghdtsrt, de nmaguk kedvtelsre vagy egszsgk megrzse rdekben is jban kell lennik a testkkel. Taln ez is eredmnyezi, hogy az un. "fitness-trsadalmakban" mr
a szex-szel kapcsolatosan sem a"test rdgrl", hanem inkbb a test kultuszrl beszlnek, s egyre n azoknak a szma is, akik szabad idejk jelents rszt fitness-szalonokban, kondicionltermekben vagy sportplykon tltik, vagy egyb lehetsgek hijn otthon hdolnak az j szenvedlyknek. k azok, akik ugyanazt valljk, amit a hatvanas-hetvenes vek egyik szex-szimbluma, Raquel Welch mr vtizedekkel ezeltt meghirdetett:"A testemmel a szletsemtl a hallomig egytt kell lnem, teht a kinzete, az edzettsge, az egszsgi llapota dnten befolysolja, ahogyan lek.S mivel n szeretem magam jl rezni a brmben, mindent elkvetek, hogy jban legynk egymssal."
Tudomnyos elemzsek s felmrsek szerint mindkt nem esetben megvannak azok a "fit-pontok", amelyeknek a kisugrzsa, ltvnya, szpsge klns vonzert gyakorol s attraktvabb teszi a megjelensnket. Egy felmrs eredmnyei alapjn az amerikai frfiak
illetve a nk 6-6 testtjat -gynevezett fit-pontot -rtkeltek a nemek kapcsolatban. Ezek edzettsge, eszttikai megjelense,"grgs szpsge" felel meg leginkbb napjaink j szpsgideljnak, s mint az albbiakbl majd kiderl, ahhoz, hogy megfeleljnk ennek az j szpsgidelnak, s radsul mg jl is rezzk magunkat a brnkben, nem kell egy lpst sem kimozdulnunk otthonrl. Nhny praktikus, egyszer, rendszeresen elvgzett gyakorlat mr velnk is csodt tehet!
Lazts - tz perc alatt
Ha elfradtunk a napi hajszban, ha kibortott a fnk, ha agyomnyomnak a gondok, ha elegnk van mindenbl, akkor az irodban vagy hazarve zrjuk magunkra az ajtt, s sznjunk magunkra tz percet. Megltja, megri az eredmny!
Az albbi lgzgyakorlatokat knyelmes, l helyzetben kell elvgezni. Semmit nem kell "tudni" elre. Csak csukott szemmel mlyen llegezznk be s ki. Ha az idt mrni akarjuk akkor bellthatunk egy bresztrt, de ha mr tbbszr vgigcsinltuk a gyakorlatokat, magunktl is rzkelni fogjuk az id mlst.
A gyakorlatok utn adjunk magunknak mg plusz egy-kt percet, hogy rezzk a testnkben a gyakorlatok hatst.
Gmbly has
Helyezzk mindkt keznket a hasunkra, s rezzk, hogy miknt emelkedik s sllyed a lgzs ritmusra. Laztsuk el a hasizmunkat. Ha kzben a vll tlsgosan elrecsszik, idnknt egyenestsk ki.
Lgzshullm
Kpzeljk el, hogy egy tengerparti hullmmal egytt llegznk: llegezznk be, amikor a hullm jn, s llegezznk ki, amikor visszahzdik.
Szmoljunk visszafel.
Kezdjk szzzal: nyugodtan szmoljunk visszafel 0-ig, utna kezdjk el megint szzzal. Minden szmnl llegezznk ki.
Hat-hrom-hat-lgzs
J gyakorlat a hajszoltsg ellen: belgzskor lassan szmoljunk hatig, utna tartsuk vissza a levegt, amig hrmat szmolunk, majd llegezznk ki, megint hatig szmolva, s gy tovbb.
Teststa
Gondolatban jrjuk vgig az egsz testnket a lbujjaktl egszen a fejnk bbjig. Kpzeljk el, hogy mindegyik testrszbe "belellegznk".Ahol merevsget rznk, idzznk el egy kicsit a lgzssel.
Kgrgets
gy knnythetnk gyorsan a mervesg okozta fjdalmon: gondolatban kpzeljk el a fjdalmat egy nagy, kerek kknt. Most prbljuk meg minden irnyban elgrgetni - belgzskor nyomjuk elre, kilgzskor vissza. rezzk, ahogy a fjdalom-k egyre kisebb lesz.
Nagy orr
Llegezznk be s ki lassan egszen tudatosan az orron keresztl, s prbljuk meg a lgzteret az orr mgtt rezni. Ez a szabad lgzs rzett kelti.
A gyertya elfjsa
Fjjuk ki a levegt a szjon t olyan hosszan, ahogy csak tudjuk, mintha egy g gyertyt prblnnk vatosan elfjni. A belgzst hagyjuk, hogy magtl menjen.
Virgillat
Gondoljunk a kedvenc virgunkra, s kpzeljk el az illatt. Belgzskor szvjuk be mlyen ezt az illatot.
Nyri rt
Kpzeletben menjnk vgig egy csodlatosan virgz rten. Pontosan figyeljnk meg minden virgot, fvet s sznt. Mlyen llegezzk be a f s a virgok illatt.
|
|
|